Here is the Schedule for PRIX EUROPA 2018

Special Events during PRIX EUROPA 2018

Saturday 13 October Welcome Desk open: 16:00 to 19:00 (Festival Venue: Haus des Rundfunks, Masurenallee 8 -14, 14057 Berlin) Opening hours Welcome Desk:

Saturday 16:00 to 19:00, Sunday 10:00  - 20:00, Monday - Thursday 08:30  - 20:00, Friday 08:00  - 18:00

Sunday 14 October Run-up to PRIX EUROPA 2018, 13:00 to 14:00 at the Coffee Bar

Thursday 18 October PE MasterClass ‘How to survive on the choppy seas of independent radio/audio production?’, starting at 20:00

Friday 19 October

Berlin Summit: EBU Meeting of Cultural Radio Managers - by invitation only!

PE MasterClass ‘Connecting Europea - Reflecting all Voices!’, starting at 14:00

PE MasterClass ‘Successful digitally based public service projects’, starting at 14:00

Panel Debate: Radio as a Cultural Hub, 16:00 - 18:00 (Haus des Rundfunks, room 3) in cooperation with the Bundeszentrale für politische Bildung and the Goethe-Institut

Guided Tour - ‘Gerhard Richter: Abstraction’, starting at 16:30 (Museum Barberini, Potsdam)

PRIX EUROPA 2018 Awards Ceremony, 20:00 (Potsdam)

PE18 Afterwork Party (Potsdam)

TV Fiction Schedule (14 - 18 October)

SUNDAY

14:00

Jury Introductory Round

14:15 - 15:05

Home Ground

Norway - 50 min

Break

15:20 - 16:12

Banking District

Switzerland - 52 min

16:20 - 17:32

A Different View

Spain - 72 min

Discussion & Voting

MONDAY

09:00 - 09:55

Sense of Tumour

Belgium - 55 min

10:05 - 11:04

Liberty

Denmark - 59 min

Break

11:30 - 12:15

Deadwind

Finland - 45 min

12:20 - 12:52

The Secret Diary of Hendrik Groen

The Netherlands - 32 min

Lunch

14:00 - 14:47

3 Women

Portugal - 47 min

15:00 – 15:51

Bad Banks

Germany - 51 min

Break

16:15

Discussion & Voting

TUESDAY

09:00 - 09:20

Oslo Zoo

Norway - 20 min

09:30 - 09:56

Flowers

United Kingdom - 26 min

Break

10:20 - 12:10

Eternal Winter

Hungary - 110 min

Lunch

13:00 - 14:30

Faith for Beginners

Austria - 90 min

14:50 - 16:10

Just Friends

The Netherlands - 80 min

Break

16:30

Discussion & Voting

WEDNESDAY

09:00 - 10:31

On the Run

Germany - 88 min

Break

11:00 - 11:48

Proud

France 48 - min

12:00 - 12:51

Jungle

The Netherlands - 51 min

Lunch

14:00 - 14:46

Butterfly

United Kingdom - 46 min

15:00 - 16:13

Dukla 61

Czech Republik - 73 min

Break

16:45

Discussion & Voting

THURSDAY

09:00 - 10:31

Submission

Germany - 91 min

Break

11:00 - 12:27

Dubcek – Short Spring, Long Winter

Slovakia - 87 min

Lunch

13:30 - 14:21

Grace Harte

Ireland - 51 min

Break

14:45

Discussion & Voting

TV Documentary Schedule (14 - 18 October)

SUNDAY

14:00

Jury Introductory Round

14:15 - 15:14

The Legendary Simone Veil

France - 59 min

Break

15:40 - 16:38

The Circumciser

Denmark - 58 min

16:50 - 17:48

Reindeer Island

Norway - 58 min

Discussion & Voting

MONDAY

09:00 - 10:20

Ladies

Switzerland - 80 min

Break

10:40 - 12:00

Brothel Germany – A Billions Business ...

Germany - 90 min

Lunch

13:10 - 14:10

Searching for Shergar

United Kingdom - 60 min

14:20 - 15:46

Nowhere to Hide

Norway - 86 min

Break

16:10 - 17:00

God Lives in Berchem: Jewish Antwerp

Belgium - 50 min

17:00

Discussion & Voting

TUESDAY

09:00 - 09:59

Ouaga Girls

Sweden - 59 min

Break

10:20 - 11:53

Alicia

The Netherlands - 93 min

Lunch

12:45 - 14:07

Grandson

Serbia - 82 min

14:15 - 15:14

Maid in Hell

Denmark - 59 min

Break

15:40 - 16:29

Heroes Square – Heroes Images

Austria - 49 min

16:40 – 17:14

Should I Marry My Cousin

United Kingdom - 34 min

Discussion & Voting

WEDNESDAY

09:00 - 10:02

Europe at Sea

United Kingdom - 62 min

10:10 - 11:03

The Promise of Love

The Netherlands - 53 min

Break

11:30 - 12:25

Escaping the Venezuelan Nightmare

Finland - 55 min

Lunch

13:20 - 14:15

My Trans Life

Ireland - 55 min

14:20 - 15:30

Libya, Unspeakable Crime

France - 70 min

Break

16:00 – 16:54

On My Way – A film About Will and Change

Romania - 54 min

Discussion & Voting

THURSDAY

09:00 - 09:59

Up to the Last Drop

Greece - 59 min

Break

10:30 - 11:30

Migrants, a Deadly Journey to Europe

Switzerland - 60 min

11:40 - 13:06

Home Games

France - 86 min

Lunch

14:10 - 15:38

The Cleaners

Germany - 88 min

Discussion & Voting

TV Current Affairs Schedule (16 - 18 October)

TUESDAY

09:00

Jury Introductory Round

09:15 - 10:00

The Monsters and I

Norway - 45 min

10:10 - 11:03

Fish & Fraud – The Ecolabel MSC

Germany - 53 min

Break

11:30 - 12:29

Human Smugglers

Denmark - 59 min

Lunch

13:30 - 14:28

Kompromat

France - 58 min

14:35 - 15:34

Right-Wing Revolt ...

Germany - 59 min

Break

16:00 - 16:38

Mechanism: The Big Tax Break

Montenegro - 38 min

Discussion & Voting

WEDNESDAY

09:00 - 09:42

Bombs for the World ...

Germany - 42 min

09:50 - 10:52

Infiltration: Health as a Business

Czech Republic - 62 min

Break

11:15 - 12:10

The Ransom

France - 55 min

12:15 - 13:11

L’imbroglio - The Migrant Trade in Libya

Italy - 56 min

Lunch

14:00 - 14:50

Jegge’s System

Switzerland - 50 min

14:55 - 15:34

Planet Plastic

Norway - 39 min

Break

16:00 - 16:45

Smoke and Fumes ...

Germany - 45 min

Discussion & Voting

THURSDAY

09:00 - 09:54

Mission Investigate: The General

Sweden - 54 min

10:00 - 10:30

ZDFzoom: Pirates in Suits ...

Germany - 30 min

Break

10:50 - 12:07

Brennpunkt: Race Warriors

Norway - 77 min

12:15 - 13:11

The Cost of Cotton

France - 56 min

Lunch

14:10 - 14:50

Zembla: Poison on the Cockpit

The Netherlands - 40 min

14:55 - 15:58

All the Dictator’s Men

France - 63 min

Break

16:20

Discussion & Voting

TV IRIS Schedule (16 - 18 October)

TUESDAY

14:00

Jury Introductory Round

14:30 - 15:22

The Barmitzvah Boys

Hungary - 52 min

Break

15:45 - 16:37

The White Flight

The Netherlands - 52 min

16:40 - 17:09

The Martyr

Sweden - 29 min

Discussion & Voting

WEDNESDAY

09:00 - 10:31

The Age of the Stateless

France - 91 min

Break

11:00 - 11:57

Brennpunkt: In the Shadow of Wealth

Norway - 57 min

12:00 - 12:58

You Will Be Swedish, My Daughter

France - 58 min

Lunch

14:00 - 14:53

Zlatan: For Sweden - With the Times

Sweden - 53 min

15:00 - 15:23

Greetings From Holland

The Netherlands - 23 min

Break

15:50 - 17:03

Maj Doris

Sweden - 73 min

17:10 - 17:19

MONITOR: Moria Refugee Camp - ...

Germany - 9 min

Discussion & Voting

THURSDAY

09:00 - 10:29

For My Daughter

Germany - 89 min

Break

11:00 - 11:56

My Father’s Choice

The Netherlands - 56 min

12:00 - 12:22

Minoriteens

Norway - 22 min

Lunch

13:15 - 13:29

My Sami History

Sweden - 14 min

13:35 - 14:29

Damned Gay - A Muslim Comes Out

Denmark - 54 min

14:35 - 15:27

Dream School

The Netherlands - 52 min

Discussion & Voting

Radio Fiction Schedule (14 - 18 October)

SUNDAY

14:00

Jury Introductory Round

14:15 - 14:59

The Duke

United Kingdom - 44 min

15:10 - 15:55

The Girl

Poland - 45 min

Break

16:20 - 17:07

Voices From Israel

Norway - 47 min

17:15 - 18:06

Klarissa’s Letters

Estonia - 51 min

Discussion & Voting

MONDAY

09:00 - 09:17

To Be Or ...

Switzerland - 17 min

09:25 - 09:48

Into My Dream

Denmark - 23 min

Break

10:15 - 11:02

July 22nd – How Could It Happen?

Norway - 47 min

11:10 - 11:54

Tommies

United Kingdom - 44 min

Lunch

13:00 - 13:31

The Murderer’s Ape

Sweden - 31 min

13:40 – 14:24

Natasha’s Dream

Russian Federation - 44 min

Break

14:30 – 15:00

No Note Is Innocent

The Netherlands - 30 min

Discussion & Voting

TUESDAY

09:00 - 09:59

Manners

Iceland - 59 min

10:10 - 10:53

Jan

Slovenia - 43 min

Break

11:20 - 12:09

Declaration of Duty

Germany - 49 min

12:15 - 13:10

Famine

Finland - 55 min

Lunch

14:10 - 15:01

Almost a Party

Switzerland - 51 min

15:10 - 15:33

The Statement of Randolph Carter

Spain - 23 min

15:40 - 15:54

TMy Prince Will Come

France - 14 min

Break

16:30

Discussion & Voting

WEDNESDAY

9:00 - 9:57

The Chosen One

United Kingdom - 57 min

10:05 - 10:50

Corentin Tréguiers’s Amazing Expedition ...

France - 45 min

Break

11:20 - 12:07

Love is Good Stuff

Czech Republic - 42 min

12:15 - 13:07

The Thing With Liv

Denmark - 53 min

Lunch

14:10 - 14:35

Empty Hearts

Germany - 25 min

14:10 - 14:55

The Journey of the Shapeshifter

Sweden - 15 min

Break

15:30

Discussion & Voting

THURSDAY

09:00 - 09:46

iHamlet

Romania - 46 min

10:00 - 10:43

The Bride’s Shoes

Austria - 43 min

Break

11:10 - 12:04

High-Fidelity John

Belgium - 54 min

12:10 - 12:46

Travelling in Africa

Georgia - 36 min

Lunch

13:45 - 14:39

Run Uje Run

Sweden - 54 min

14:20 - 15:17

Wrapped

Ireland - 52 min

Break

15:45

Discussion & Voting

Radio Documentary Schedule (14 - 18 October)

SUNDAY

14:00

Jury Introductory Round

14:15 - 14:46

The Other Mother

France - 31 min

14:50 - 15:29

Keep it Cool

The Netherlands - 39 min

Break

16:00 - 16:56

The Dad Project

Latvia - 56 min

17:00 - 17:29

Between the Ears: The NHS Symphony

United Kingdom - 29 min

Discussion & Voting

MONDAY

09:00 - 09:53

Mono No Aware

Belgium - 53 min

10:00 - 10:19

Seed From Aleppo

Norway - 19 min

Break

10:50 - 11:35

In Between

Germany - 45 min

11:40 - 12:27

Documentary on One: The Orwell Wheeler

Ireland - 47 min

Lunch

13:30 - 14:03

Fire Front

Portugal - 33 min

14:10 – 15:11

The Indians Are Coming

Finland - 61 min

Break

15:30 – 15:58

The Spirit of Hessle Road

United Kingdom - 28 min

Discussion & Voting

TUESDAY

09:00 - 09:37

Buchta

Poland - 37 min

09:45 - 10:39

The Lotto Mysterie

Denmark - 54 min

Break

11:10 - 11:48

White Contains All Other Colours...

Austria - 38 min

11:55 - 12:50

Mr Director Belgium

55 min

Lunch

13:30 - 14:21

Kindnapped by Al-Qaeda

Sweden - 51 min

14:30 - 15:08

Broken Piana / Broken Bösendorfer

Slovenia - 38 min

Break

15:40

Discussion & Voting

WEDNESDAY

09:00 - 09:45

Two Sleepy Guys

Norway - 45 min

09:50 - 10:38

Wilfried

France 48 - min

Break

11:10 - 11:50

Matyás and His Mom

Czech Republic - 40 min

11:55 - 12:35

The Disappearing

The Netherlands - 40 min

Lunch

13:30 - 14:18

A Decent Man

Slovakia - 48 min

14:25 – 14:55

My Indoctrinated Daughter

France - 30 min

Break

15:30

Discussion & Voting

THURSDAY

09:00 - 09:45

The Upside Down

Italy - 45 min

09:50 - 10:35

Heart Shaped Footprints

Lithuania - 45 min

Break

11:00 - 11:43

Faked Science – ...

Germany - 43 min

11:50 - 12:29

Jess

Belgium - 39 min

Lunch

13:30 - 14:13

Do I Have a Brother in Iceland?

Iceland - 39 min

14:20 - 15:17

The Medium is the Message

United Kingdom - 57 min

Break

15:45

Discussion & Voting

Radio Current Affairs Schedule (14 - 16 October)

SUNDAY

14:00 – 14:15

Jury Introductory Round

14:15 – 15:13

Bodies for Sale

Sweden - 58 min

15:20 - 15:56

File on 4: The Secrets of Smyllum Park

United Kingdom - 36 min

Break

16:15 - 16:59

Crying isn’t Going to Help you Now ...

Germany - 44 min

Break

17:20

Discussion & Voting

MONDAY

09:00 - 09:30

Libyan Survival – ...

Ireland - 30 min

09:40 - 10:19

The Man Without a Shadow

Denmark - 39 min

Break

10:45 - 11:40

Offenders in Uniform

Germany - 55 min

11:45 - 12:58

The Bombings, the Security Service and ...

Sweden - 73 min

Lunch

14:00 - 14:32

Texting a Student

Poland - 32 min

14:40 – 15:33

The Drug Lords of Mali - ...

Germany - 53 min

Break

16:00

Discussion & Voting

TUESDAY

09:00 - 09:55

The Perfect Victim

Denmark - 55 min

10:05 - 10:50

Jamaica is Also Portugal

Portugal - 45 min

Break

11:15 - 12:05

Creation With the Gene Cutter

Germany - 50 min

12:10 - 12:39

Suspected Forced Marriage - ...

Sweden - 29 min

Lunch

13:40 - 14:16

Can You Prove Where Your House Was? ...

The Netherlands - 36 min

14:20 - 14:40

The Assassination: The Murder

United Kingdom - 20 min

Break

15:00

Discussion & Voting

Radio Music Schedule (17 - 18 October)

WEDNESDAY

09:00

Jury Introductory Round

09:15 - 09:55

Music to Strip to

United Kingdom

10:00 - 10:40

Music for the Radio

Switzerland

Break

11:00 - 11:40

Music in Metamorphosis

Norway

11:45 - 12:25

The Point of Singing

The Netherlands

Lunch

13:30 - 14:10

The Mystery of Timelessness - ...

Germany

14:15 - 14:55

City Soundwalk - Echoes of the ...

Croatia

Break

15.15 - 15.55

Living for the City

United Kingdom

16.00 - 16.40

Love You Forever - Niels Skousen

Denmark

Discussion & Voting

THURSDAY

09:00 - 09:40

Wanderland

Belgium

09:45 - 10:25

From the Steppes to the Stage

United Kingdom

Break

10:45 - 11:25

The Blue Book of Songs - ...

Denmark

11:30 - 12:10

Bass is Boss Low End Culturesmies

Germany

Lunch

13:15 - 13:55

Number Stations

Norway

14:00 – 14:40

Drop Katarina Miljkovic

Serbia

Break

15:00 – 15:40

Behind the Scenes Marin Alsop

United Kingdom

Discussion & Voting

Digital Audio Schedule (17 - 18 October)

WEDNESDAY

09:00

Jury Introductory Round

09:30 - 10:10

Crossroads – You Are Not Alone

Denmark

10:20 – 11:00

Park Your Car in Harvard, BNR ...

Bulgaria

Break

11:30 - 12:10

The Machine. About the Darkness ...

Germany

12.20 - 13.00

The Helena Case

Sweden

Lunch

14:00 - 14:40

Chronicle of a Shared Place

Switzerland

14:50 - 15:30

R1918

Iceland

Break

16:00 - 16:40

Hunted

The Netherlands

16:50 – 17:30

Living With The Gods

United Kingdom

Discussion & Voting

THURSDAY

09:00 - 09:40

1000 Brave Questions

Sweden

09:50 - 10:30

The Little Returnees: Returing...

France

Break

11:00 - 11:40

Meat

Italy

11:50 - 12:30

Death in Ice Valley

United Kingdom

Lunch

13:30 - 14:10

Zig Zag Radio: Let Your Ears Zig Zag ...

Portugal

14:20 - 15:00

Bob

Netherlands

Break

15:30 – 16:10

IKARIA 6

Germany

Discussion & Voting

Category for online projects Schedule (16 - 18 October)

TUESDAY

09:00

Jury Introductory Round

09:30 – 10:00

Time For Love

United Kingdom

10:10 - 10:40

Amnesia

Portugal

Break

11:10 - 11:40

TRACES: Traversing the Past

Lithuania

11:50 - 12:20

After the Escape -...

Germany

12:30 - 13:00

Ramasjang Saves the World

Denmark

Lunch

14:00 - 14:30

Antarctica

Germany

14:40 - 15:10

Leprosy of the Land

Ukraine

Break

15:20 - 15:50

Robo Sapiens

The Netherlands

Discussion & Voting

WEDNESDAY

09:00 - 09:30

Karma

Finland

09:40 - 10:10

Homo Machina

France

Break

10:40 - 11:10

Czech This Century

Czech Republic

11:20 - 11:50

Poppy

The Netherlands

12:00 - 12:30

What The Fake

Switzerland

Lunch

13:30 - 14:00

The Terror Attack on Drottninggatan

Sweden

14:10 - 14:40

Obituary

Denmark

Break

15:10 - 15:40

Vehicle Exhaust Alarm

Germany

Discussion & Voting

THURSDAY

09:00 - 09:30

Brigitte & Jonathan Meese:...

Germany

09:40 - 10:10

Kidder and Shamed

United Kingdom

Break

10:40 - 11:10

SVT Sprakplay

Sweden

11:20 - 11:50

The Industry

The Netherlands

Lunch

12:50 - 13:20

Bytes/Pieces

Switzerland

13:30 - 14:00

Dukla 61

Czech Republic

Break

12:50 - 13:20

#DutchArms: Explosive Exports

The Netherlands

Discussion & Voting